Agisoft PhotoScan Professional

Agisoft PhotoScan Professional jest z powodzeniem wykorzystywany przez ekspertów różnych dziedzin m.in.: archeologii

Najbardziej profesjonalne rozwiązanie do modelowanie 3D

BUDOWANIE

Fotorealistyczne i bardzo szczegółowe modele 3D, tworzenie gęstej chmury punktów, a także Cyfrowe Modele Wysokościowe (DEM) mogą mieć wiele zastosowań, od efektów wizualnych po projekty inżynierskie.

MIERZENIE

Wysoce dokładne modele wielokątowe oraz Numeryczne Modele Powierzchni (DSM) zrekonstruowane przy pomocy Agisoft PhotoScan gwarantują dokładne pomiary powierzchni i objętości oraz analizę terenu.

WIZUALIZACJA

Dzięki obróbce sieciowej PhotoScan generuje złożone z wielu fragmentów hierarchiczne modele dla dużych obszarów, co umożliwia inspekcję na laptopie średniej klasy przy użyciu załączonego Agisoft Viewer.

Przykłady praktycznych zastosowań Agisoft PhotoScan Professional

Geodezja i mapowanie

Agisoft PhotoScan Professional to świetne narzędzie do przetwarzania obrazowania lotniczego. Dzięki niemu możliwe jest wygenerowanie gęstej chmury punktów i klasyfikacja do ortomozaik o wysokiej rozdzielczości, jak również wyeksportowanie bardzo szczegółowych Cyfrowych Modeli Powierzchni (DSM) i Terenu (DTM), nie wspominając o dokładnych modelach wielokątowych obiektów dużych rozmiarów.

Za pomocą Agisoft PhotoScan Professional możliwe jest tworzenie Cyfrowych Modeli Powierzchni i Terenu

Architektura i konserwacja obiektów dziedzictwa kultury

Z dużym powodzeniem PhotoScan Professional jest wykorzystywany do modelowania elewacji i wnętrza historycznych budynków. Po otrzymaniu ortorektyfikowanych zdjęć takich obiektów, mogą być one użyte do tworzenia wirtualnych wycieczek lub służyć jako makiety ilustrujące muzealne wystawy. Modele 3D częściowo zniszczonych zabytków i artefaktów stanowią miarodajną podstawę do prac konserwacyjnych dzięki niespotykanej dokładności.

Górnictwo

Wysoce dokładne modele geometryczne tworzone przez PhotoScan pozwalają na dokładne pomiary objętości zarówno wykopalisk jak i zwałowisk. Korzystając ze zdjęć lotniczych wykonywanych w odstępach czasu, można kontrolować zmiany objętości, erozję gleby czy cofanie się lodowców. Automatyczna detekcja sygnałów nie-kodowanych oszczędza czas użytkowników w nadzorczych projektach z powtarzalnością obserwacji.

PhotoScan umożliwia pomiary zmian objętości wykopalisk lub zwałowisk

Nadzór rolny i przyrodniczy

Dzięki obsłudze obrazowania panchromatycznego, wielospektralnego i termalnego, PhotoScan Professional przydaje się w projektach uwzględniających dane z niestandardowych źródeł np. zmiany roślinności, analiza gleby, pożary czy badania nocne. Eksportowanie wielospektralnej ortomozaiki umożliwia wyliczenie wskaźników tak jak m.in.: Znormalizowany Różnicowy Wskaźnik Wegetacji (NDVI).

PhotoScan Professional obsługuje obrazowanie panchromatyczne, wielospektralne i termalne

Archeologia i dokumentacja

Archeologia coraz bardziej polega na metodach fotogrametrycznych, zarówno w przypadku modelowania artefaktów jak i mapowania wykopalisk. PhotoScan jest często wykorzystywany do dokumentacji miejsc archeologicznych, rekonstrukcji i pomiarów dawnych przedmiotów, a nawet do badań roślinności w celu odnalezienia znajdujących się pod ziemią pradawnych ruin.

Coraz częsciej PhotoScan Professional jest wykorzystywany do modelowania artefaktów i mapowanie wykopalisk archeologicznych

Efekty wizualne i projektowanie gier

Ze względu na wyjątkowy poziom szczegółowości i fotorealizm, PhotoScan Professional spełnia wysokie wymagania branży animacyjnej i jest wykorzystywany przy produkcji gier oraz filmów. Najwięcej pochwał zbierają rezultaty obrazowania twarzy i ciała.

Nauka korzystania z Agisoft PhotoScan oraz wsparcie dla użytkowników

Jeśli zastanawiają się Państwo czy korzystanie z Agisoft PhotoScan jest skomplikowane dla początkującej osoby, prosimy mieć na uwadze, że do dyspozycji mają Państwo wiele oferowanych przez producenta materiałów. Na stronie Agisoft znajdują się tutoriale dla początkujących i średnio-zaawansowanych użytkowników, które szybko zaznajomią Państwa z tematem i pozwolą sprawnie korzystać z programu. Dodatkowo, producent posiada też własny kanał w serwisie YouTube, gdzie umieszcza lekcje wideo, a także przykłady wykorzystania PhotoScan przez innych użytkowników. Poniżej prezentujemy przykładową lekcję na temat generowania ortofotomapy i/lub Cyfrowego Modelu Wysokościowego (DEM) po raz pierwszy:

Agisoft posiada też bardzo aktywną społeczność, która także publikuje filmy dotyczące własnych projektów, jak i artykuły. Jest to dobry sposób podniesienia swoich umiejętności do poziomu zaawansowanego. Najwięcej informacji na temat obsługi programu, a także porad w sprawie konkretnych problemów, znajdą Państwo na oficjalnym forum.

Agisoft PhotoScan Standard

Firma Agisoft oferuje także mniej zaawansowaną wersję PhotoScan - Standard. Jest to znacznie uproszczone narzędzie, które jest też bardziej przystępne cenowo. Zapraszamy do zapoznania się z uproszczonym porównaniem obu wersji programów Agisoft PhotoScan.

Porównanie obu wersji Agisoft PhotoScan

Wersja testowa i pobieranie

W każdej chwili mogą Państwo skorzystać z możliwości przetestowania rozwiązań firmy Agisoft. W tym celu należy wypełnić krótki formularz. Otrzymany na wskazany adres e-mail testowy klucz licencyjny Agisoft PhotoScan Professional pozwoli Państwu sprawdzić działanie w pełni funkcjonalnej wersji tej aplikacji przez okres 30 dni. Aby przetestować wersję Standard, należy skontaktować się z producentem za pomocą poczty elektronicznej. Obie wersje można pobrać ze strony Agisoft.